××

Kojící podprsenky – pohodlí pro čerstvé maminky

Kojící podprsenky – pohodlí pro čerstvé maminky - hlavní fotka

Čekáte miminko a hledáte vhodnou podprsenku? V těhotenství a zejména pak v období kojení prochází naše ňadra velkou změnou. Zvětšuje se jejich obvod, citlivost a také z nich může vytékat mlezivo, později mateřské mléko. Důležitou výbavu nastávajících maminek by mělo tvořit pohodlné spodní prádlo. Jakmile se vaše miminko narodí, kojení se stane součástí vašeho každodenního života. Ještě před porodem byste se měla porozhlédnout po vhodné kojící podprsence. Dáme vám pár tipů, na co se zaměřit.

Podprsenky pro začátek kojení

První kojící podprsenku si raději pořiďte ještě před porodem. Není třeba si jich objednávat mnoho, stačí dvě až tři na střídání. Pro první půlrok kojení jsou určené jiné podprsenky, než pro pozdější období. Je to dáno tím, že 6 měsíců po porodu své dítě většina žen plně kojí několikrát denně. Kojící podprsenky jsou vyrobeny tak, aby kojení usnadnily a zároveň poskytly ženě maximální komfort. Nemusíte se však obávat, že s kojením je třeba se vzdát elegantních a rafinovaných modelů. Naopak, také kojící podprsenka může být vkusná a slušivá.

Na jaká kritéria je třeba se zaměřit? Při výběru vhodné kojící podprsenky je důležité sledovat, zda je dostatečně:

  • Měkká
  • Jemná
  • Pohodlná
  • Funkční

Kojící podprsenka musí poskytnout citlivým a ztěžklým prsům dokonalou oporu. Prsa by měla dostatečně zafixovat, aby se zbytečně nepohupovala a neklesala tak pod vahou mateřského mléka. V první fázi kojení je lepší zaměřit se na kojící podprsenky bez kostic, které jsou měkké a přesto dostatečně pevné.

Jak vybrat vhodnou velikost?

Velkým oříškem může být velikost kojící podprsenky. V těhotenství nemůžete přesně odhadnout, jak moc se vám prsa po porodu nalijí. Proto si nejprve pořiďte pouze jednu kojící podprsenku a teprve po porodu přikupte další. Nesnažte se kupovat podprsenku s velkou rezervou pro růst prsou. Nakonec můžete zjistit, že se velikost prsou o mnoho nezměnila a podprsenka vám bude velká.

Spousta maminek si tedy pokládá otázku: „jak moc se změní moje prsa po porodu?”. Přesnou odpověď vám nedá nikdo, neboť je to u každé ženy velice individuální. Odborníci poukazují na to, že v těhotenství a zejména pak v období kojení se velikost podprsenky mění až o dvě velikosti. Již v těhotenství se však prsa značně mění a je dost pravděpodobné, že těsně po porodu bude velikost podobná, proto není vhodné kojící podprsenku kupovat dříve než v posledních čtyřech týdnech těhotenství.

Důležité vychytávky, které vám usnadní výběr

Kojící podprsenku si především pořádně vyzkoušejte, buď přímo v obchodě, nebo při objednávce z e-shopu ihned po doručení. Nezapomínejte při zkoušení použít absorpční vložky. Prsa se vám tak o něco zvětší a budete mít jistotu, že se vám ňadra nalitá mlékem do podprsenky skutečně vejdou. Většina kvalitních kojících podprsenek má možnost stahování obvodu. Vyberte si nejlépe takovou, která má možnost „otevření” košíčků. Poskytne vám tak snadný přístup k prsu. Nemusíte sundávat podprsenku nebo stahovat košíček, ale jednoduše jej rozepnete a můžete své děťátko pohodlně nakojit.

Při výběru také dbejte na to, aby podprsenka měla širší ramínka, která těká ňadra lépe „podrží”. Důležitou roli hraje také materiál, ze kterého je podprsenka vyrobena. Ideální je bavlna, která zajistí maximální prodyšnost.

Kostice, nebo bez kostic?

Možná přemýšlíte o tom, zda dát přednost podprsence s kosticemi, nebo raději bez? Kostice mají tu výhodu, že poskytují ňadrům potřebnou oporu. Na druhou stranu mohou být pro citlivá prsa nepříjemné a tlačit. Pokud máte hodně velká a těžká prsa, bez kostic se neobejdete. Ženy, které mají obvod ňader menší, mohou vyzkoušet, zda by jim sportovnější střih kojící podprsenky nevyhovoval více.

Jaké podprsenky pro druhé období kojení?

Přibližně v půl roce začínáme miminko přikrmovat a frekvence kojení se snižuje. Obvod ňader se pomalu zmenšuje (oproti prvním měsícům), nicméně dokud se mléko tvoří, prsa jsou větší. Pro toto období můžete zvolit podprsenku, která je nejen pohodlná, ale také designově zajímavá a sexy. Pravděpodobně už vám nebudou vadit ani lehce vyztužené podprsenky. Opět je třeba klást důraz na prodyšnost a komfort.

Zajímavým řešením mohou být podprsenky, které není třeba odepínat. Jsou ušité z příjemné a měkké tkaniny, která jednoduše umožní stáhnout podprsenku kdykoliv je potřeba.

Publikováno: